• Nyhet
    LINEA 20 DOB-COM 3K al
    LINEA 20 DOB-COM 3K al
    LINEA 20 DOB-COM 3K al

    LINEA DOB-COM

    2m, 3000 K, aluminium288 led/m, 1300 lm/m, CRI>90

    Reference: 682438
    Electrical number: 4158085
    107,93 €(86,00 € tax excl)
    Quantity :

    Package contents

    - aluminiumprofil 2 m
    - monterings-settet
    - ändstycken x 4
    - hörnstycken av plast (90°) x 3
    - led-remsa 2 m, driver i båda ändar
    - 3m försörjningslinjer 2 st

      You also need these products

      Mångsidig profilarmatur med totalt prickfritt ljus

      LIMENTE LINEA DOB-COM är en mångsidig arbets- och stämningsarmatur som kan förkortas. Förutom som arbetsbelysning i köket kan den användas som indirekt ljus ovanpå skåp, i socklar, tak osv. Ljuset är stilfullt oavbrutet utan skarvar som bryter ljuset, och den enhetliga profilen ger ett jämnt ljus över hela området. Den nya DOB-teknologin erbjuder ett totalt prickfritt ljus, som vid behov kan användas i profilen även utan diffusor. I kökets mellanrum placeras LINEA nära överskåpets framkant. Se under monteringsbilder för tips om hur LINEA kan placeras i kökets mellanrum som arbetsbelysning, ovanpå kökets överskåp som indirekt ljus, eller hur den kan användas som indirekt ljus i till exempel en taknisch. LIMENTE LINEA DOB-COM-armaturer finns tillgängliga i två färgtemperaturer (3000 K och 4000 K) samt i tre färger (aluminium, svart och vitt). Aluminiumprofilens längd är alltid 2 m och den kan förkortas.
      Standardlängderna för LIMENTE LINEA DOB-COM är 2 och 4 m, och led-bandet kan kortas av till önskad längd med ca 3 cm mellanrum, vilket möjliggör olika individuella lösningar. Tack vare den medföljande kabelränna och hörnbitarna kan anslutningskablarna döljas på ett snyggt sätt. Hörnbitar och fästen har samma färg som den valda profilen (aluminium, vitt, svart). I armaturen används högkvalitativa led-band med ett färgåtergivningsindex på CRI>90, en verkningsgrad på 144 lm/W, en ljusstyrka på 1300 lm/m och en färgtemperatur på ca 3000 K eller 4000 K. Alla belysningsvärden är angivna för led-listen utan skydd.
      LINEA DOB-COM innehåller en 2 eller 4 meters profil med tillbehör (hörn, ändstycke, skarv, fäste), led-list samt en 1 meter lång kabelränna. Med LINEA-armaturer måste ett lämpligt 24 V transformator användas. Passande alternativ nämns i anslutning till produkterna. Om måtten i det färdiga setet inte passar för objektet, kan du även beställa profil, led-band och transformator separat. OBS! Transformator måste alltid beställas separat.

      Dimring och belysningsstyrning

      Genom att justera armaturerna kan du anpassa belysningen och skapa en atmosfär som passar situationen i ditt hem. Med en steglös dimmer är det enkelt att skapa stämning och ett nytt utseende i rummet. Genom att dimra LIMENTE-armaturer förändrar du hemmets belysning från effektiv och ljus till dov och hemtrevlig. Om du vill kan du med samma brytare justera alla LIMENTE-armaturer i rummet, inklusive olika tak-, panel- och mellanväggsarmaturer. Armaturerna justeras jämnt och behagligt, vilket förändrar stämningen i hela utrymmet.
      Armaturen kan dimras med serierna LIMENTE SMART CLASSIC, LUXUS och GREENLINE (24 V dimmer nr 640540 och de trådlösa väggbrytare som styr denna: nr 640541, 640542, 640543, 640544, 640546 och 640547). Dimmern installeras mellan transformatorn och armaturerna, och den innehåller motsvarande kontakter som transformatorn. Upp till 6 st LIMENTE-armaturer kan anslutas till dimmern, så länge man ser till att transformatorns maximala belastning (W) inte överskrids.
      Armaturen kan även dimras med ett Dali-transformator (LEDDALI100). Den aktuella transformatorn styrs antingen med en 240 V Dali-brytare eller med en återfjädrande strömställare genom att utnyttja "Push Dim"-funktionen.

      Montering

      Monteringen av LIMENTE LINEA DOB-COM-armaturen går snabbt och enkelt att utföra med hjälp av de medföljande monteringstillbehören. Strömkabeln (som döljs t.ex. bakom skåpet) placeras färdigt på plats så att hankontakten hamnar nära transformatorn och honkontakten nära LINEA profilen. Strömkablarna i båda ändar av led-bandet gör det möjligt att använda belysningsprofilen som två separata armaturer. Belysningsprofilen kan även användas i sin fulla längd (2 m eller 4 m), varvid strömkabeln i den ena änden klipps av.
      Led-bandet kan förkortas till önskad längd med 3 cm mellanrum. I båda ändar finns som standard en fast 5 cm kabel + en lös 300 cm lång kabel. Om detta inte räcker kan du beställa en förlängningskabel (3 m), produktnummer 681588. Maximalt 1 st förlängningskabel kan anslutas per armaturkabel, vilket ger en maximal kabellängd på upp till 6 meter mellan transformatorn eller dimmern och armaturen. Kom ihåg att vid beställning kontrollera att armaturernas kablar är tillräckligt långa samt att transformatorns maximala belastning inte överskrids.
      Belysningsprofilen kapas till önskad längd och fästs med hjälp av de medföljande fästena. Skyddsfilmen på led-bandet avlägsnas och listen trycks fast i belysningsprofilen. Slutligen ansluts strömkabeln till led-bandets kabel samt till transformatoret med hjälp av kabelns snabbkopplingar.

      Product code
      682438
      E-number
      4158085
      Technical data sheet
      Valaisimen pituus
      0 - 2 m
      Armaturens färg
      Alulook
      Strömförsörjningskoppling
      Top, hål Ø 8 mm
      Färgtemperatur
      3000 K
      Installation
      Ytmontering
      Livslängd (L70B50)
      102.000h
      Spänning
      24 V DC
      Kapslingklass
      IP44
      Extra begränsad garanti mån.
      36
      Profiilin tyyppi
      Suora profiili
      Garanti månader
      24
      Tuoteperhe
      Linea - suoraprofiili
      Ny produkt
      Ja
      Spridningsvinkel
      180
      Ljusflöde
      1300 lm/m
      Verkningsgrad
      144 lm/W
      CRI värde
      > 90
      Ineffekt
      18 W
      EPREL-tunniste
      2407539
      Energiklass
      E
      LINEA 20 DOB-COM 3K alLINEA 20 DOB-COM 3K al
      LINEA 20 DOB-COM 3K alLINEA 20 DOB-COM 3K alLINEA 20 DOB-COM 3K alLINEA 20 DOB-COM 3K alLINEA 20 DOB-COM 3K al
      kg CO2 e kg
      13,74
      Vastuullisuus