• Nyhet
    DOB-COM 30 27W 4000K
    DOB-COM 30 27W 4000K
    DOB-COM 30 27W 4000K

    DOB-COM 30

    24 V, 4000 K, IP44288 led/m, 1300 lm/m, CRI>90

    Reference: 628884
    Electrical number: 4158005
    66,52 €(53,00 € tax excl)
    Quantity :

    Package contents

      You also need these products

      Enkel användning och helt prickfri IP44 LED-list

      LIMENTE DOB-COM IP44 8 mm LED-list tillhör LIMENTE RIBBON-produktfamiljen. Den nya DOB-teknologin ger ett helt prickfritt ljus, som vid önskemål kan användas i en profil även utan diffusor. DOB-COM IP44 är en effektiv LED-list som kan kortas av och där lysdioderna sitter mycket tätt (288 LED / meter). Förutom att användas som arbetsbelysning i kök, används listen som indirekt belysning, till exempel bakom speglar, i socklar, i möbler, i tak och överallt där ljuskällan ska vara mycket diskret.

      Standardlängderna för LIMENTE DOB-COM är 2, 3 och 4 meter. LED-listen kan kortas av till önskad längd ungefär var 3 cm, vilket möjliggör olika individuella lösningar. DOB-modellen använder som standard endast de bästa komponenterna, vilket ger utmärkt effektivitet, nästintill perfekt färgåtergivning (färgerna på det belysta objektet återges så naturligt som möjligt) och en färgtemperatur på antingen 3000K eller 4000K.

      LED-listen har som standard en fast 5 cm-kabel och en separat 300 cm-kabel i båda ändarna. Om detta inte räcker, kan du beställa en förlängningskabel (3 m), produktnummer 681588. Maximalt en förlängningskabel kan anslutas per armaturkabel, vilket möjliggör en maximal kabellängd på upp till 6 meter. Strömförsörjningskabeln i båda ändarna gör att RIBBON-listen kan användas i två delar vid behov. På så sätt undviker du onödigt spill och kan installera listen i två olika riktningar från strömförsörjningen. RIBBON-listen måste användas med en lämplig 24 V-strömförsörjning. De passande alternativen listas i samband med produkterna.

      Ljusstyrning och dimmers

      Med en steglös dimmer är det enkelt att skapa atmosfär och ett nytt utseende i ett rum. Genom att dimma LIMENTE-lampor kan du ändra hemmets belysning från effektiv och klar till dämpad och mysig. Om du vill kan du använda samma dimmer för att styra alla LIMENTE-lampor i rummet, inklusive olika tak-, panel- och bänkbelysningar. Lamporna dimmas jämnt och behagligt och förändrar hela rummets stämning.

      Installation av LIMENTE DOB-COM IP44 -listen är snabb och enkel. Strömförsörjningskabeln, som ofta döljs, till exempel bakom ett skåp, placeras på plats så att hankontakten är nära strömförsörjningen och honkontakten är nära DOB-COM -listen. Ta bort skyddsfilmen från tejpen på ljuslisten och tryck fast listen på monteringsplatsen. Slutligen ansluts strömförsörjningskabeln till ljuslisten och strömförsörjningen med snabbkopplingar.

      LIMENTE DOB-COM IP44 kan också dimmas med en Dali-drivare (LEDDALI100). Drivaren styrs antingen med en 240 V Dali-styrenhet eller med en tryckknappsbrytare, som använder "Push Dim"-funktionen.

      Installation

      Installationen av LIMENTE DOB-COM IP44 -listen är snabb och enkel. Strömförsörjningskabeln, som ofta döljs bakom exempelvis ett skåp, placeras på plats så att hankontakten är nära strömförsörjningen och honkontakten är nära DOB-COM LED-list. Ta bort skyddsfilmen från listen och tryck fast den på installationsplatsen. Slutligen ansluts strömförsörjningskabeln till LED-listen och strömförsörjningen med snabbkopplingar.

      DOB-COM kan kortas av var 3 cm och har strömkablar i båda ändar, vilket betyder att du kan använda båda ändarna separat vid behov. DOB-COM måste alltid fästas på ett värmeledande material, som till exempel den aluminiumprofil som finns som tillbehör. På så sätt garanteras att LED-listen uppnår sin utlovade livslängd. I alla fall, se till att monteringsytan är helt ren och torr innan du fäster LED-listen.

      Product code
      628884
      E-number
      4158005
      Technical data sheet
      Extra begränsad garanti mån.
      36
      Garanti månader
      24
      Tuoteperhe
      DOB - IP44
      Ny produkt
      Ja
      Ljuskälla
      Kiinteä led
      Strömförsörjningskabel
      2 x (5 cm + 3 m)
      Strömförsörjningskoppling
      Top, hål Ø 8 mm
      Färgtemperatur
      4000 K
      Installation
      Ytmontering
      Livslängd (L70B50)
      102.000h
      Spänning
      24 V DC
      Kapslingklass
      IP44
      Käyttötarkoitus
      Välitila
      Led / m
      288
      Led-nauhan leveys
      8 mm
      Led-strip längd
      3 m
      Spridningsvinkel
      180
      Ljusflöde
      1300 lm/m
      Verkningsgrad
      144 lm/W
      CRI värde
      > 90
      Ineffekt
      27 W
      EPREL-tunniste
      2407569
      Energiklass
      E
      DOB-COM 30 27W 4000KDOB-COM 30 27W 4000K
      DOB-COM 30 27W 4000KDOB-COM 30 27W 4000K
      kg CO2 e kg
      13,74
      RINKI - karting (g)
      103
      RINKI - plast (g)
      5
      Vastuullisuus

      Relaterade produkter